Není bavlna jako bavlna?

Bavlna je v současné době jednou z nejrozšířenějších textilních surovin. Její produkce přesahuje 25 miliónů tun ročně a plocha, na které se pěstuje bavlník zabírá asi 2,5% světové obdělávané půdy.

Bavlněná látka se vyrábí z vláken ze semen rostliny rodu bavlníku (Gossypium), který tvoří asi 40 různých druhů. Bavlník jsou tropické nebo subtropické keřovité rostliny, které dosahují výšky od 1,5 m do 3 m. Po odkvetení se vytvoří tobolka, která obsahuje okolo pěti semen a je obrostlá jemnými chomáčky vláken.  

Nejvyšší produkce bavlny pochází z Číny, Indie, Pákistánu. 

Zpracování bavlny je dlouhý a složitý proces. 

Měkkost a jemnost bavlněných látek, na které jsme si již zvykli, jsou výsledkem mnohanásobného chemického zpracování. Bavlněná vlákna přicházejí do textilních továren pokryta mnoha vrstvami pesticidních a jiných postřiků, avšak během přeměny na konečný výrobek se většina těchto chemikálií vymyje, ať už při praní, či bělení a barvení. 

Bavlna vděčí za svoji oblíbenost několika faktorům. Je velmi příjemná na omak, dobře saje, má dobrou pevnost a dobře se udržuje (pere). 

Kvalita bavlněné látky záleží na jejím zpracování, hustotě tkaní, gramáži ale i na způsobu barvení a kvalitě použitých barev. 

Před prvním použitím doporučujeme vždy povlečení vyprat zapnuté naruby. Barevné perte max na 40 stupňů, bílé můžete až na 60. Vždy dodržujte pokyny uvedené na obalu povlečení. Prodloužíte tím jeho životnost i barevnost. 

"); ttq.page(); }(window, document, 'ttq');